ΑθλητισμόςΠρώτη Σελίδα

Κύπελλο ποδοσφαίρου: Στους “16” το Αιγάλεω με Τσούκαλο και Βάρκα

Το Αιγάλεω πήρε το εισιτήριο για τη φάση των “16” στο Κύπελλο Ελλάδος με το 3-2 απέναντι στον Καμπανιακό, έχοντας σκόρερ τους Τσούκαλο και Βάρκα

Το Αιγάλεω νίκησε τον Καμπανιακό στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας (“16”), επικρατώντας με 3-2 της ομάδας από τη Χαλάστρα σε ένα θεαματικό παιχνίδι.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων της Αθήνας προηγήθηκε 2-0 με τα τέρματα των Τσούκαλου στο 9ο και Βάρκα στο 48ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν μειώνοντας με τον Έππα στο 57΄.

Το μακεδονικό συγκρότημα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 73΄, όμως ο Κυρίτσης απέκρουσε την εκτέλεση του Κωτσόπουλου. Ο Νίκολι έγραψε το 3-1 στο 79΄ κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη, για να μειώσει απλά ο Καμπανιακός στις καθυστερήσεις (90΄+1) με τον Παπακωνσταντίνου.

Λίγες μέρες πριν το Αιγάλεω νίκησε 3-1 την Ηλιούπολη εκτός έδρας στην πρεμιέρα της Super League 2. Αναμφίβολα το “Σίτι” δείχνει πως φέτος πως μπορεί να κάνει μια αξιόλογη πορεία στις διοργανώσεις όπου μετέχει.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Ταμπάς, Ουνγιαλίδης, Ζιούλης, Καρρίκι, Καραμπάς, Καρβούνης, Βάρκας, Ζούνης, Νταβιώτης, Τσούκαλος (46΄ Νίκολι).

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Γιακουμής, Π. Καθάριος, Φροσύνης, Παπαστεριανός, Κολλαράς (46΄ Μποζίδης), Παπακωνσταντίνου, Σαρβανίδης, Έππας, Γαρύφαλλος, Κωτσόπουλος, Μάνιος.